hrvengdeithurussloslkczplcz

Lopar

Rajská pláž v LoparuLopar je turistické městečko na ostrově Rabu vzdálené 12 km od starého města Rabu. Do Loparu lze přijet trajektovými linkami Jablanac-Mišnjak a Valbiska-Lopar. Místní jsou zvláště pyšní na zakladatele státu San Marino, kameníka a rozeného Loparana sv. Marina. Místo oplývá četnými písčitými plážemi, které přitahují mnoho turistů. Je jich  tu dokonce 22, z nichž jsou 3 nudistické (Ciganka, Sahara a Stolac). Nejznámější z nich je zcela jistě Rajská pláž, která je dlouhá 1,5 km. Potvrzením její mimořádnosti je Modrá vlajka, kterou získala v roce 2003.

Lopar je charakteristický četnými zátokami, které se táhnou podél pobřeží a umožňují Přírodní krásy ze vzduchudokonalou dovolenou každé rodině. Místní obyvatelstvo se převážně zabývá turizmem, zemědělstvím, chovem dobytka a rybářstvím. Rysem tohoto malebného přímořského města jsou také jeho četné restaurace, které mají špičkovou gastronomickou nabídku. V Loparu se můžete pobavit při bohaté nabídce pro děti i dospělé, od různých sportů na pevnině po vodní sporty a noční kluby.

 

 

Loparské akvatoriumV Loparu mezi znamenitostmi vyniká kostel Sv. Jana Křtitele a kostel Blažené Panny Marie. Oba kostely jsou po celý den otevřené pro místní a jejich hosty. V kostelech se v létě organizují mše v cizích jazycích a koncerty vážné hudby a pěveckých sborů, tzv. klap. Kostel Blažené Panny Marie svůj den slaví 8. září, a proto tento den místní slaví největší svátek v roce, známější pod názvem „Mala Gospa“. Loparané mají některé své sv. Marinzvláštnosti, mezi kterými vyniká zvláštní zdůrazněná výslovnost písmena „r“ a zpívání, které se odlišuje od obvyklého přímořského stylu tradičního nápěvu. V Loparu se tančí „Tanac“ a „Pojka“ za doprovodu tradičního hudebního nástroje z kozího měchu, který se nazývá „Mih“. V našem městě se také koná karneval, kdy se na Masopust mužští členové rodin oblékají do tradičních karnevalových kostýmů a obcházejí domy ve městě, přinášejíc tak štěstí a veselí všem obyvatelům.

 

Lopar je známý jako místo výskytu Středomořského tuleně, po kterém byla nazvána Medova bužajeskyně „Medova buža“, která se dnes stala oddacím místem  exhibicionistů. Goli otok, který byl po dlouhá léta vězením, se nachází ve vzdálenosti pouhých několika mil od Loparu a každým rokem ho navštěvuje stále více turistů, aby se seznámili s jeho historií.